מאמרים »

בניית אתר

»

עיצוב אתר - הלקוח מעצב את האתר ?!

עיצוב אתר - הלקוח מעצב את האתר ?!

מזמיני אתרים רבים נוטים להתערב בתהליך עיצובו של אתר. לעיתים התערבותו של אדם שאינו איש מקצוע מיומן עשויה להזיק לתפקודו וקידומו של אתר אינטרנט.

רצוי שהלקוח יציג בפני מעצב האתר אתרים התואמים את רצונו כדוגמאות. הלקוח יכול לתאר את האופי הנדרש ולבקש שימוש בצבעוניות ו / או צורניות לפי טעמו. אך לעיתים מבקש הלקוח ביצוע פעולות מדוייקות בהן הוא קובע את המבנה של האתר כמות ומימדי תמונות, מיקומי אלמנטים ועוד. במקרים רבים נענה המעצב לדרישות. במקרים אלה עשוי האתר להיות איטי ולהקלט במיקום לא רלוונטי במנועי חיפוש. כמו כן עשויות להווצר שגיאות יסוד בממשק. שגיאות אלה עשויות לגרום לגולש לא להגיע לכל עמודי האתר.

שגיאות רבות בעיצוב אתר נגרמות עקב התערבות מוגזמת של הלקוח בתהליך העיצוב. ללקוחות טעמים שונים אך בדרך כלל הם חסרי הכשרה בתחום האינטרנט בכלל ובתחום העיצוב בפרט. 
המאמר הבא מנסה לסכם מעט מהבעיות הנובעות מהתערבות זו ומהות הנזקים הנגרמים לאתרים עקב התערבות זו.

בעיות בתפקוד וקידום האתר.

~ הלקוח מעוניין בהצבת תמונות גדולות בכל עמודי האתר.
שיקול חשוב בעמודי אתרי אינטרנט הוא סך כל הזיכרון שהעמוד צורך. עמוד בעל נפח קטן (ביחידות זיכרון) יהיה מהיר יותר בעת ירידה מהשרת אל מחשב הגולש. אתר איטי מרחיק מבקרים וקידומו במנועי חיפוש נפגם. מן הראוי להציג תמונות קטנות בעמוד מרובה תמונות, ולאפשר הגדלה. הגולש, ברצונו, ילחץ על התמונה וזו תוצג בהגדלה.

~ הלקוח מעוניין להציג טקסט בגופן (פונט) מיוחד.
אתרי אינטרנט עושים שימוש במספר גופנים (פונטים) מצומצם מאד כשהמוביל בהם הוא הגופן Arial. נסיון להשתמש בגופן (פונט) אחר עשוי לגרום לטקסט להיראות שונה או לא קריא על מחשב הגולש. הנחת היסוד של המעצב היא שעליו להשתמש בגופן המצוי על רוב המחשבים. במידה והלקוח מתעקש עשוי המעצב להשתמש בגופן לא תקני או להשתמש בפלאש לצורך הצגת הטקסט (טכנולוגיית פלאש מאפשרת הצגת גופנים מכל סוג כל עוד העמוד אינו מחובר למערכת ניהול תוכן).

שימוש בפלאש לצורך הצגת גופנים מיוחדים עשויה להאט את פעולת האתר במידה וקיים טקסט רב. חשוב מכך קידום האתר יפגע עקב חוסר יכולתם של מנועי חיפוש לקרוא טקסט המצוי במסגרות פלאש. 

~ יצירת מצגות המציגות תמונות מתחלפות במתכונת מקרן שיקופיות
לעיתים קרובות מיושמים באתרי אינטרנט מנגנונים להצגת תמונות במתכונת Slide Show. התמונות מוצגות כשהמעבר בין תמונה לתמונה מתבצע באפקט מסוים. בכדי לאפשר את הזרימה הנחוצה בין תמונה לתמונה נהוג להוריד את כלל התמונות המוצגות למחשב הגולש לפני התחלת הצגת התמונות. מנגנונים אלה עובדים בצורה טובה כל עוד כמות התמונות אינה מופרזת.

במידה והלקוח מבקש להציג כמות גדולה של תמונות בתחלופה יאלץ בונה האתר להוריד את כל התמונות עם הורדת העמוד. הורדת כמות גדולה של תמונות עשויה להאט את פעילות האתר. לעיתים, כשבונה האתר אינו מיומן מספיק, הוא עשוי לגרום לכמות גדולה של תמונות לרדת לפני תכני האתר הגלויים. דבר זה עשוי לגרום להצגת עמוד ריק לכל פרק הזמן בו התמונות יורדות למחשב. ככלל יש להגביל את כמות התמונות המוצגות ברצף מסוג Slide Show.

~ הצגת תוכן מאתרים אחרים באמצעות חלון הנקרא iframe
לקוחות רבים מעוניינם להציג תכנים מאתרים אחרים. תכנים אלה עשויים להיות תחזית מזג האויר, תיבות חיפוש המבצעות חיפוש באתרים חיצוניים, מפות ועוד..
חלונית מהסוג הנדרש לביצוע המטלה נקראת iframe ומומלצת לשימוש במידה ואין אפשרות אחרת להשגת המידע הנדרש. חלונית זו היא למעשה חלון בו מוצג חלק מעמוד של אתר אחר. עיקובים או תקלות באתר האחר עשויים לפגוע במהירות האתר ולעיתים לגרום להשהיות בעת ירידת האתר למחשב הגולש.

במידה וחלונית מהסוג הנדון מחוייבת יש להתייחס למהירותו ותקינותו של האתר אליו אנו מתחברים באמצעות החלונית. בכל מקרה רצוי להעדיף תכנים מאתרים אחרים בשיטות שונות (טכנולוגיית XML כדוגמה).

~ תמונות כקישורים באתר.
קיימת חשיבות רבה לטקסט המתפקד כקישור. כל פעולה הגורמת לטקסט שלא להיראות תגרום לבעיות קידום האתר. במידה והדבר אכן מבוצע יש להקפיד שבונה האתר מציב מרכיבים הנקראים alt בכל תמונה. ה alt הוא למעשה תחליף לטקסט ומנוע החיפוש מתייחס לטקסט זה כשהוא נתקל בתמונה.