מיתוג ועיצוב »

עיצוב אתרים

עיצוב אתרים
תהליך עיצוב אתרים מתחיל בגיבוש רעיון חזותי. הרעיון לובש צורה באמצעות תוכנות גרפיות שונות כגון פוטושופ ואחרות. אתרי אינטרנט מחייבים בניית HTML של עבודת המעצב. במקרים רבים יש לבצע חיתוכים בעבודתו של המעצב בכדי שיהיה ניתן לשלבה באתר אינטרנט.
 
המטרה העיקרית בתהליך בניית מבנה האתר היא שימור עיצובו המקורי של המעצב. לעיתים קרובות אנו נתקלים בלקוחות המתלוננים שהעיצוב הראשוני שהוצג להם אינו תואם את התוצאה הסופית באתר.
 
לצורך קבלת תוצאה מדוייקת נדרשים המעצב ובונה האתר לעבודה בתיאום. מעצב גרפי חייב להבין את השיטות הנהוגות באתרי אינטרנט ובונה האתר חייב להיות מיומן דיו בכדי לשלב את המרכיבים הגרפיים באופן שיהיו זהים לסקיצה הראשונית שהוצגה ללקוח.
 
תהליך בניית אתר שעוצב על ידי המעצב מחייב ביצוע חלוקות (חיתוכים) שיאפשרו את תיפקודי האתר השונים. אתר אינטרנט מציג נתונים שונים במקומות שונים בעמוד. במיקומים מסוימים מוצבים קישורים או מרכיבים פעילים אחרים. על בונה האתר לחלק את האתר לאיזורים נפרדים המציגים נתונים ממקורות שונים או פועלים בדרכים שונות.
 
תהליך חלוקת העמוד עשוי לגרום לעיצוב להשתנות במידה ומיומנותו של בונה האתר אינה מספקת. בנוסף לכך, טכנולוגיית ה HTML מכילה מרכיבים חזותיים שעשויים להיות שונים מעיצובו של המעצב. לדוגמה ניתן להתייחס לאופן בו מוצג לחצן שליחת נתונים מטופס. לחצן רגיל הוא בעל תצוגת ברירת מחדל. במידה ונדרשת תצוגה שונה מברירת המחדל אמור בונה האתר להכיר את האפשרויות העומדות לרשותו בכדי ליצור את החזות הנדרשת ללחצן זה.
 
עיצוב אתרים אינו דומה לעיצוב לדפוס והמעצב אמור להיות מיומן ומנוסה בעיצוב ייעודי לאתרי אינטרנט. מיומנות זו מאפשרת לו ליצור עיצובים מוצלחים שאינם עומדים בסתירה לאפשרויות ומאפשרים יישום מהיר של העיצוב בתהליך הבנייה.
 
מעצב אתר אינטרנט אמור להתייחס לאופי האינטראקטיבי של אתר. עבודה רבה מושקעת בעיצוב לחצנים, קישורים, חלונות מידע וכו. העיצוב אמור לכוון את המבקר ולהובילו בין עמודי האתר. אתרי אינטרנט מתאפיינים לעיתים במידע רב ועיצוב יתר עשוי להיות מבלבל.
 
קיימת חשיבות מרובה ליחידות הניווט השונות של האתר. יחידת ניווט או סרגל ניווט כוללת מערך קישורים. מטרת המעצב לארגן מערך קישרים זה באופן שיהיה נגיש בכל עת. העלמת קישורים אלה בעמודים מסוימים אינה מומלצת ואין לסמוך על יכולתו של הגולש להשתמש בלחצני ההיסטוריה של הדפדפן.
 
אתרי אינטרנט מעוצבים טוב מובילים את הלקוח מעמוד הכניסה אל האתר. אתר מעוצב כנדרש הוא כלי מכירה חשוב. התחושה המתקבלת ממראה האתר יש בה כדי להעביר מסרים ולגרום למבקר להמשיך אל עמודי האתר הנוספים.
 
בעת עיצוב אתר אינטרנט יש להקפיד על העקרונות היסודיים הבאים:
  • העיצוב יבוצע תוך התייחסות לתחום בו עוסק האתר. קיימות אופנות או גישות עיצוביות באתרי תחומים שונים. גישות אלה נלמדות והעיצוב נוצר עקב למידה זו. ההתייחסות יורדת לפרטי עיצוב ככל שהדרישה העיצובית גבוהה יותר.