מאמרים »

בניית אתר

»

תהליך בניית אתר

תהליך בניית אתר
אתר חייב לבצע את הנדרש במהירות ולהראות טוב. בניית אתר כוללת תכנון, עיצוב, בניית HTML, תכנות, יצירת בסיס נתונים ובקרת איכות. אנחנו בונים אתרים רבים במחיר נמוך. נסיון והתייעלות בתחום מאפשרים בניית אתר לפי צורכי הלקוח בפרק זמן קצר ובמחיר סביר. מחיר אתר נקבע על פי המרכיבים המצויים בו. אתרים בעלי תת נושאים רבים (קטגוריות), אתרים בעלי עיצוב מיוחד ואתרים בעלי אפשרויות ניהול מורכבות, יקרים יותר מאתרים סטנדרטיים. 
 
תהליך בניית אתר אינטרנט אינו מוכר לרבים למרות השימוש היומיומי באתרי אינטרנט. אתר הוא למעשה מקבץ של עמודי טקסט. הטקסט מורכב מסימנים הנקראים תגיות. התגיות הם סימנים אותם מפענח הדפדפן. לאחר פיענוח הסימנים מציג הדפדפן עמוד באינטרנט כפי שאנו מורגלים לראותו בעת ביקור באתר. 
 
עמוד טקסט הכולל סימנים אלה עבור הדפדפן נקרא עמוד HTML - HyperText Markup Language. ניתן להציג את קוד ה HTML בכל תוכנת טקסט. ניתן לצפות בקוד HTML של כל אתר באמצעות תכנת פנקס רשימות.
 
 בניית מבנה HTML
 
קוד ה HTML מייצר את העמוד. בעת כתיבת קוד ה HTML משולבת הגרפיקה של האתר. קוד מקביל הנקרא CSS מעניק ל HTML מרכיבי עיצוב כגון צבעי רקע, מימדים, קווי גבול ועוד. תהליך כתיבת HTML מחייב מיומנות גבוהה. מעצבי האתר בדרך כלל אינם מייצרים קוד זה ומסתפקים בבניית תמונה בתוכנת פוטושופ של מרכיבי האתר. בעת כתיבת HTML מבוצעת עבודת חיתוך של הגרפיקה כך שתתאים לאזורים השונים שבעמוד.
 
בעת כתיבת הקוד יש להקפיד שהעמוד נראה זהה על דפדפנים שונים. בעיות אי תאימות לדפדפנים מזיקות לאתרים. הדפדפנים מפענחים את קוד ה HTML. כל דפדפן בנוי על פי תקן אך לעיתים קיימים מרכיבים יחודיים לדפדפן מסוים. כתיבת HTML חייבת להתבצע על פי תקן ה W3C. עבודה על פי התקן מבטיחה תצוגה זהה על כל הדפדפנים. הדפדפנים המובילים כיום הם: גוגל כרום, אינטרנט אקספלורר ומוזילה פיירפוקס. קיימים דפדפנים נוספים אך אחוז המשתמשים בהם קטן. בניית אתר טוב מחייבת התייחסות לנושא התאימות.
 
תכנות האתר.
 
רוב האתרים כיום כוללים תכנות. התכנות מיועד למטרות מגוונות ביניהן ניתן לציין:
  • ביצוע חישובים
  • אימות טפסים
  • חיבור לבסיסי נתונים ושליפת נתונים.
  • קליטת נתונים.
תכנות אתרים נחלק לשתי קבוצות:
  •  תכנות צד שרת
  • תכנות צד לקוח
תכנות צד שרת:
כתיבת קוד לצד שרת מיועד ליצור מצבים בהם עמוד נבנה בהתאם לנתונים. בדרך כלל תכנות צד שרת מטפל בשליפת נתונים מבסיס הנתונים, ביצוע מניפולציות בנתונים, פילוח וכדומה. לאחר ביצוע פקודות הקוד נשלח עמוד מהשרת אל הלקוח (הגולש). העמוד שנשלח אל הגולש כולל את הנתונים שנתבקשו בפילוח נדרש ופרמטרים נוספים.
 
תכנות צד לקוח:
לאחר הגעת העמוד למחשב הלקוח (גולש) הוא עשוי להכיל קוד המבצע פעולות שאינן מצריכות התערבות השרת ואינן עושות שימוש בנתונים חדשים.
תכנות צד לקוח מיועד בעיקר ליצור ממשקים או הגבלות נדרשות. לעיתים מאשר סוג זה של תכנות הצגה או הסתרה של תכנים בעמוד על פי דרישה.
 
תכנות צד לקוח משמש בין היתר לאימות נתונים בעת מילוי טופס, יצירת ממשקי הסתרה והצגה של תכנים כדוגמת טוקבקים, יצירת אפקטים חזותיים דינאמיים (שינויי צבע בעת מעבר עכבר וכדומה), יצירת גלריות ועוד...
 
השפה הנפוצה בתכנות צד לקוח היא Javascript.
 
בסיסי נתונים.
 
מרבית האתרים הנבנים כיום מחוברים לבסיס נתונים. בסיסי נתונים (Databases) מאחסנים את תכני האתר במבנה שתוכנן מראש. בסיסי הנתונים מאפשרים שליפה של נתונים והצגתם באתר. כמו כן, באמצעות מערכות ניהול תוכן, ניתן להוסיף, לעדכן ולמחוק תכנים. בסיס נתונים תקין הכרחי לפעולתו הרגילה של אתר. התקשורת עם בסיס הנתונים מבוצעת באמצעות שאילתות בשפה הנקראת Structured Query Language או SQL בראשי תיבות. כתיבת שאילתות עשויה להיות מורכבת באתרים בהם התוכן מגוון ונדרשות שאילתות רבות.
 
קיימים בסיסי נתונים רבים. מתוכם ניתן לציין את Oracle, MSSQL ו - MySQL. ב תפנית מחברים אתרים לבסיס הנתונים MSSQL של חברת מיקרוסופט. טבלאות ייעודיות נבנות לכל אתר. תכנון נכון של טבלאות אלה מאפשר הרחבה עתידית של האתר ומניעת תקלות. תכנון נכון של המבנה בבסיס הנתונים תורם למהירות האתר.